A száj és a szervezet kölcsönhatása
Fogászati „góckérdés”
A száj hatása a szervezetre, fogászati gócbetegség
A szervezetben előforduló krónikusan gyulladt területek – esetleg helyi panaszokat nem okozva – a vérkeringés útján képesek ártani a szervezet más részeinek. Ez a probléma igen fontos, mert sokkal gyakoribb, semmint gondolnánk, és mert a szájhigiéne fontosságát nagyon komoly összefüggésbe hozza a szervezet egészségi állapotával.
Először is nézzük, hogy a szervezet mely részeiben bújhatnak meg gócok (a góc kis fertőzött, gyulladt terület, melyben kórokozók élnek, és onnan a vérkeringésbe juthatnak)!
A megfigyelések szerint ezek a krónikusan gyulladt gócok leggyakrabban a fül-orr-gégészek által ellenőrzött területeken rejtőznek (főleg a torok és a garat környéki mandulákban). Gyakori a féregnyúlvány (ezt hívja a népnyelv vakbélnek, pedig ez annak csak egy kis nyúlványa), a kismedencei belső nemi szervek, az epehólyag és más, ritkábban érintett területeken.
A szájüreget és a fogakat is gyakran érintheti.
A fogászati gócok lehetnek:
- elhalt fogak gyökércsúcsát körülvevő gyulladás (granuloma, ciszta)
- nem gyógyult gyökérkezelt fog, inkomplett gyökértömés
- kezeletlen fogszuvasodás
- ínygyulladás (gingivitis)
- fogágybetegség (parodontitis)
- visszamaradt foggyökér
- tályog
- implantátum körüli gyulladás (periimplantitis)
- részben impaktált, vagy retineált fogak
A fogászati góc a szájüreg egy körülírt, letokolt területén zajló gyulladásos elváltozása, ahonnan folyamatosan vagy időközönként kórokozók, vagy azok toxinjai jutnak a keringésbe (bacteraemia), más szervek másodlagos betegségét alakítva ki. Ezekből az elváltozásokból az orvosi kezelés alatt, sőt rágáskor, fogmosáskor is kerülhetnek baktériumok a vérbe és onnan más szervekbe.
A szervezet hatása a szájüregre
A száj a szervezet része, tehát a legtöbb komoly, egész szervezetet érintő betegség vagy állapot hatással van a száj szöveteire is.
Melyek azok az állapotok, amelyek fokozott szájhigiénét és gyakoribb fogorvosi ellenőrzést igényelnek?
A leggyakoribb ilyen állapot a terhesség. A leggyakoribb tévhit, hogy a „magzat kiszívja a meszet a fogaimból, így azok elporladnak”. A fogszuvasodást valójában ebben az állapotban is baktériumok okozzák, amik ebben segítséget kapnak gyakori édességfogyasztás és elnagyolt fogápolás által. Valódi probléma a terhességi ínygyulladás (gingivitis), mely szoros összefüggésben van a terhesség alatt bekövetkező hormonális változásokkal. E komoly panaszokat okozó ínybetegség azonban megelőzhető és féken tartható precíz szájápolással és rendszeres ellenőrzéssel.
Igen sok ember életét keseríti meg az elégtelen nyáltermelés miatt kialakuló szájszárazság (xerostomia). Főleg idősebb embereknél a kor előrehaladtával, számos gyógyszer és kezelés mellékhatásaként, valamint autoimmun betegségekben jelentkezik. A csökkent nyáltermelés fokozható rágással (cukormentes rágógumik), savanyú élelmiszerek fogyasztásával és egyes esetekben gyógyszerekkel. Beszerezhető a nyál alkotóelemeit tartalmazó fogkrém és szájvíz és súlyos esetekben műnyál.
Ugyancsak sokakat érint a cukorbetegség, mely romló keringési viszonyok és a szövetek magasabb cukortartalma miatt növeli a fogszuvasodás és a fogágybetegség kialakulásának veszélyét. A betegség lényege, hogy egy anyag hiánya miatt a sejtek nem képesek felvenni és feldolgozni az elsődleges energiaforrásként szolgáló cukrokat. Így a sejtek közötti folyadékban és a vérben emelkedett a cukorszint, míg a sejtek éheznek. Azoknak a betegeknek, akiknek a vércukorszintje nincs megfelelően beállítva, hosszú távon ez súlyos érkárosodáshoz vezet, ami fekélyeket, csökkent méregtelenítést és látászavarokat okozhat. A szájüreg egészségének fenntartása érdekében átgondolt étkezésre, alapos higiénére és gyakori fogorvosi ellenőrzésre van szükség.
Számos vérképzőszervi, daganatos és más súlyos betegség is okozhat a szájban tüneteket, panaszokat, amikkel feltétlenül foglalkozni kell.
Miért fontos a fogászati góc felismerése, a góckutatás?
Néhány olyan betegséget meg kell említeni, melyek a szervezetben előforduló gócok, mint baktériumforrások által jöhetnek létre.
Ilyenek lehetnek:
- a kisízületeket érintő gyulladások
- ízületi gyulladások
- a szem szivárványhártyájának gyulladása
- szívbelhártya-gyulladás (endocarditis)
- légúti és tüdőbetegségek
- vese gyulladásos megbetegedései
- bőrgyulladások, ekzema
- a hajhullás egy speciális (alopecia areata – foltokban kopaszra hullik ki a haj)
- az erek pici hámfertőzése miatti vérrög képződése
- szívinfarktus
- agyvérzés
- psoriasis
- málytályog
- agytályog, agyhártyagyulladás, fogászati eredetű arcbénulás
- gyomor és nyombélfekély, Crohn-betegség
- koraszülés a magzatvíz fertőzése miatt
- kis súllyal születés
A sor a kisebb-nagyobb kellemetlenségektől a halálos betegségekig folytatható, és emiatt nem lehet eléggé hangsúlyozni azt, hogy ezekkel a gócokkal még rövid ideig sem szabad együtt élni.
A gócok által okozott betegségek, károsodások nem mindegyike múlik el, ha a gócot – későn – megszüntetjük. A megelőzés itt is rendkívül fontos.
A fogágybetegség és a terhességi komplikációk közötti kapcsolat
Fontos kiemelni, hogy a terhes anyák rossz szájhigiénéje, parodontális státusza potenciális független rizikó tényező az alacsony testsúlyú születések és koraszülések kialakulásában.
Milyen vizsgálatok történnek fogászati góckutatás, gócszűrés során?
Időigényes, érintett fogankénti diagnózis szükséges, komplex egyénre szabott kezelési javaslattal!
Részei:
- anamnézis
- fizikális vizsgálat, azaz a száj, a fogazat és az íny alapos átvizsgálása
- radiológiai (röntgen) vizsgálat – kis rtg, panoráma rtg, 3D CBCT
- kiegészítő vizsgálatok – pl. mikrobiológiai vizsgálat
Mit javasol a fogorvos?
A legelső kezelés a professzionális fogkőeltávolítás és polírozás ultrahangos depurátor készülékkel, amelynek során az íny feletti fogkövek eltávolítása történik, így a teljes fogazat alapos, szakszerű tisztításon esik át. További parodontológiai (fogágybetegség) kezelésre lehet szükség, amennyiben fogágybetegség kerül diagnosztizálásra.
Ezt követően kezdődhet meg a problémák kezelése fogtömés, indokolt esetben gyökérkezelés formájában. A meglévő gyulladást gyakran szükséges gyógyszer alkalmazásával is kezelni, hogy mielőbb megszüntethetőek legyenek.
Tévhit, hogy a fogászati góc csak a fog eltávolításával szüntethető meg! A szakszerű fogorvosi ellátással a probléma kezelhető, orvosolható. Foghúzásra csak a legvégső esetben, rossz prognózis esetén kerül sor.