A fogbeültetés fontossága és ismérvei
A fogimplantátumok a mesterséges foggyökér funkcióját töltik be. Olyan titán csavarok, amelyek speciális szájsebészeti motorral vannak az állkapocs csontba helyezve. Ezt egyszerűen behelyezhetik, vagy pedig az állkapocscsontba csavarral is behajtható. A behelyezett implantátum 3-6 hónap alatt a környező csontokkal összekapaszkodva, erős, teherbíró hordozóegységgé válik.
Mi az implantátum?
Az implantátum az állcsontba beültetett műgyökér, melynek anyaga általában titán. A titán teljesen szövetbarát, megfelelő gyógyulás esetén a csontban rögzül. Az implantáció évtizedek óta remekül működő fogászati eljárás, amely nem okoz semmiféle rosszindulatú elváltozást.
Kinek ajánlható a fogbeültetés?
Bárki számára ajánlható, ha nincsen kontraindikációja a beavatkozásnak, illetve annak, aki képes a megfelelő szájhigénét fenntartani. A statisztikai adatok szerint az esetek 95-97 százalékában az implantátum csontos rögzülése sikeresen történik meg, viszont néhány tényező csökkentheti ennek az esélyét. Bizonyos betegségek esetén, mint például cukorbetegség, súlyos szív-érrendszeri betegségek megfontolandóvá teszik a beavatkozást, sőt az erős dohányosok esetében, a rossz szájhigénével rendelkezőknél is fenn áll a veszély. 18 éves kor előtt, vagy terhesség idején sem ajánlott implantációt végezni.
Az implantáció feltételei a következők:
- megfelelő szájhigiénia
- jó együttműködési képesség
- kedvező anatómiai viszonyok, vagyis megfelelő mennyiségű és minőségű csontállomány.
Az implantáció előtt a következő vizsgálatokat szükséges elvégezni:
- szájvizsgálat
- OP, kis röntgen, esetleg CT felvétel
- tanulmányi lenyomat
Mi az implantációs fogpótlás jelentősége?
Az implantátum nagy jelentőséggel bír, hiszen segítségével pótolni lehet a hiányzó fogakat.
Lássuk milyen esetekben célszerű az implantációs fogpótlás alkalmazása:
- szóló foghiánykor korona készíthető a szomszédos fogak lecsiszolása nélkül;
- sorvégi vagy túl hosszú sorközi hiányoknál fix pótlás készíthető a kivehető fogsor helyett;
- fix pótlás készíthető teljes fogatlanság esetén, illetve a kivehető fogsor stabil elhorgonyzást kaphat, komfortérzetet és sokkal jobb rágóképességet biztosítva.
Az implantáció akkor jöhet szóba, ha:
- a páciens általános jó egészségi állapotban van;
- egészséges fogíny struktúrával, valamint megfelelő minőségű, horizontálisan és vertikálisan elegendő csonttal rendelkezik. Ha a fogat tartó csontok, vagyis az alveolusok leépülnek, csontfelépítés, csontpótlás is szóba jöhet, így a hiányzó csontokat újra elő lehet állítani.
A fogbeültetés fajtái:
1. Azonnali implantáció
Ez esetben az implantátumot azonnal a foghúzás után az alveolusba helyezik. A kezelőorvos szájsebész egy speciális vizsgálat segítségével felméri az alveolust, hogy az biztosan fertőzésmentes legyen. Egyébként ez az eshetőség nem túl gyakran fordul elő.
2. Késői implantátum
Néhány esetben a foghúzás után legalább 3-6 hónapot kell várni, míg a csontok teljesen meggyógyulnak, csak ezt követően jöhet létre az implantáció, így válik lehetővé a megfelelő csontintegráció. Ez a legsikeresebb és a leggyakoribb módszer, amit alkalmaznak.
Az implantáció menete:
Implantáció
Az implantáció helyét egy ínymetszéssel szabaddá teszik, helyi érzéstelenítésben, megtörténik a befúrás, majd az implantátum csontba helyezése, végül pedig az implantátum feletti fogíny néhány öltéssel bezárásra kerül. A varratokat 5-7 nap múlva kell eltávolítani.
A gyógyulási időszak 3-6 hónap.
Felnyitás és fogínyformálás:
Szabaddá tesszük az implantátumot, egy kis vágás segítségével, majd egy csavart, más néven implantátum fejet hajtanak be az implantátumba. A csavar legalább 7-14 napon belül gyógyul be, ez idő alatt a nyálkahártya az implantátum nyakára nő, mint a természetes fognál, optimális esztétikai eredményt biztosítva.
Ha a műtét alatt a szakorvos azonnal be tudja csavarni a gyógyuló csavart, amely a bevarrt ínyen kívül helyezkedik el, akkor ez a lépés akár ki is maradhat.
Lenyomat készítés:
Technikai csavarra cserélik a korábbi csavart, az implantátumot, majd fogtechnikai lenyomatot készítenek. E lenyomat alapján készül el a protetikai munka.
Behelyezés:
A következő folyamat pedig a kész fogpótlás ráerősítése az implantátumfejre.
Időtartam:
Az implantációtól a kész fogpótlásig mintegy 3-6 hónapra kell számolni. Újabb 3-6 hónapot kell számolni abban az esetben, ha más fogat kell kihúzni, illetve más fogat is kell kezelni az implantáció mellett. A pontos lefolyást a kezelőorvos tudja meghatározni.
Olvasson tovább!
– A fogágybetegség kezeléséről