A gócbetegség tünetei nagyon különbözőek lehetnek, és éppen emiatt a betegek többsége elsőként nem is a fogára gondol, mint az egész problémakör kiindulási pontjára.
Mi a gócbetegség?
A góc gyakorlatilag egy krónikus gyulladásban lévő terület, a gócpont maga a betegség kiváltó pontja. A gócpont sok esetben hosszú ideig lehet tünetmentes, éppen ezért a felfedezése hosszú folyamatot vehet igénybe. A vérkeringés segítségével a baktériumok a szervezetben tovább terjedhetnek, így okozhatnak megbetegedést a szervezetünk akár egy egészen másik pontján.
A fogászati eredetű góc az egyik leggyakoribb gócbetegség!
A fogászati gócok lehetnek:
- elhalt fogak gyökércsúcsát körülvevő gyulladás (granuloma, ciszta)
- nem gyógyult gyökérkezelt fog, inkomplett gyökértömés
- kezeletlen fogszuvasodás
- ínygyulladás (gingivitis)
- fogágybetegség (parodontitis)
- visszamaradt foggyökér
- tályog
- implantátum körüli gyulladás (periimplantitis)
- részben impaktált vagy retineált fogak
- bölcsességfog
Mik lehetnek a gócbetegség tünetei?
- kötőhártya gyulladás
- hajhullás
- bőrproblémák
- ízületi fájdalmak, gyulladás
- emésztőrendszeri zavarok
- veseelégtelenség
- súlyosabb esetben szív és érrendszeri problémák
Nézzük meg, hogyan lehetnek a fenti betegségek másodlagos gócbetegségek!
Kötőhártya gyulladás
A kötőhártya gyulladás (konjunktivitis) a szem kötőhártyájának gyulladása, amely vörösödéssel, viszketéssel, könnyezéssel és váladékozással jár. A gócbetegség esetén a szervezetben lévő fertőzéses gócokból kiinduló baktériumok vagy toxinok a véráramon keresztül eljuthatnak a szemhez, és ott gyulladást okozhatnak.
Hajhullás
A hajhullás különféle okokból következhet be, és a gócbetegség is ezek közé tartozik. A szervezetben lévő krónikus fertőzéses gócok olyan immunreakciókat válthatnak ki, amelyek a hajhagymák károsodásához vezethetnek.
Bőrproblémák
A bőrproblémák, mint például a pattanások, ekcéma vagy pikkelysömör, szintén összefügghetnek a gócbetegséggel. A krónikus gyulladásos folyamatok a fertőzéses gócokból származó baktériumok és toxinok útján hatással lehetnek a bőr egészségére.
Ízületi fájdalmak, gyulladás
Az ízületi fájdalmak és gyulladás (arthritis) gyakran társulhat a gócbetegséghez. A fertőzéses gócokból származó baktériumok antigénjei az ízületekbe is eljuthatnak, ahol gyulladást okozhatnak. Az immunrendszer válaszaként kialakuló krónikus gyulladásos folyamatok fájdalmat és duzzanatot eredményezhetnek az ízületekben.
Emésztőrendszeri zavarok
Az emésztőrendszeri zavarok, mint például a gyomor és nyombélfekély vagy a gyulladásos, autoimmun bélbetegségek szintén összefügghetnek a gócbetegséggel. A szervezetben lévő krónikus fertőzéses gócok hatással lehetnek az emésztőrendszer működésére. A baktériumok antigénjei az emésztőrendszer nyálkahártyájának gyulladását okozhatják, ami különféle emésztési problémákat eredményezhet.
Veseelégtelenség
A veseelégtelenség súlyos következménye lehet a gócbetegségnek. A fertőzéses gócokból származó baktériumok és toxinok a veséket is megtámadhatják, gyulladást és károsodást okozva. A krónikus gyulladásos folyamatok hosszú távon rontják a vesefunkciót, ami veseelégtelenséghez vezethet.
Súlyosabb esetben szív- és érrendszeri problémák
A gócbetegség súlyosabb esetben szív- és érrendszeri problémákat is okozhat, amikor szintén a fertőzéses gócokból származó baktériumok és toxinok a probléma okai. A szív és az erek gyulladását okozhatják, ami szívizomgyulladást (miokarditis), szívbillentyű-gyulladást (endokarditis) és koszorúér megbetegedést eredményezhet. Ezek a folyamatok növelik a szívroham és a stroke kockázatát.
Amint látható, a gócbetegség tünetei elég szerteágazóak és az alapprobléma (a góc) számos egészségügyi problémát okozhat a szervezetben. A bemutatott tünetekkel küzdő betegek esetében érdemes a gócbetegség lehetőségét is megvizsgálni, hogy a megfelelő kezelésben részesülhessenek, ezáltal pedig a probléma okát szüntessék meg a tüneti kezelés helyett.
Hogyan történik a fogászati góckutatás?
A folyamat sajnos időigényes lehet, mert a tünetek jelentkezésekor nem minden esetben gondolunk rögtön a fogászati eredetű problémára. Főleg, ha nincsen fogászati panaszunk.
Amennyiben felmerül a gócbetegség gyanúja, érdemes a fogászati vizsgálatot az elsők között megejteni.
A góckutatás során az alábbi lépésekre kerül sor:
- anamnézis
- fizikális vizsgálat, azaz a száj, a fogazat és az íny alapos átvizsgálása
- radiológiai (röntgen) vizsgálat – kis rtg, panoráma rtg, 3D CBCT
- kiegészítő vizsgálatok – pl. mikrobiológiai vizsgálat
- egyénre szabott kezelési terv készítése
Amennyiben kiderül, hogy a gócbetegség hátterében fogászati ok áll, fontos a szükséges kezeléseket mihamarabb elkezdeni.
Milyen típusú kezelésekre lehet szükség?
Az elsődleges és legfontosabb lépés, hogy a meglévő gyulladásos folyamatokat megállítsuk és kezeljük.
A fogászati problémától függően az alábbi kezelésekre kerülhet sor (ez teljesen egyéni):
- professzionális fogkőeltávolítás, tisztítás
- parodontológiai (fogágybetegség) kezelés
- gyökérkezelés
- foghúzás
- tömések
- gyökércsúcs eltávolítás
- bölcsességfog eltávolítás
A rendszeres fogászati kontroll vizsgálattal a még lappangó, panaszt nem okozó góc is időben felfedezhető, kezelhető! Ezzel elkerülhetjük a komolyabb betegségeket, megóvhatjuk egész szervezetünk egészségét!