Minden, amit szeretnének megtudni vagy fontosnak tartják megkérdezni a GÓCBETEGSÉGRŐL ÉS GÓCKUTATÁSRÓL!
Emésztési panaszokkal küzdenek?
Fájnak az ízületeik?
Keringési zavaruk van?
Tekintsék meg Dr. Balázs Krisztina ingyenes, online előadását!
Mi a góc?
Hogyan zajlik a góckutatás?
Milyen tünetek utalhatnak gócbetegségre?
Mik a leggyakoribb fogászati gócok?
Van-e tünet nélküli góc?
Milyen diagnosztikai módszereket alkalmazunk a góckutatás során?
Miért jobb a CT, mint a panorámaröntgen felvétel?
Hogyan lehet megelőzni vagy kezelni a gócbetegséget?
Ezekre a kérdésekre és még sok Önök által feltett kérdésre is választ kapnak az előadás során.
Dr. Balázs Krisztina kolléganőnk szívesen osztja meg tudását és tapasztalatát.
Gócbetegség, góckutatás
Az előadás átirata az alábbiakban olvasható:
Köszöntök mindenkit a mai videómban.
Arról fogok beszélni, hogy milyen gócbetegségek vannak, illetve a korábban feltett kérdésekre fogok válaszolni. Ha esetleg valaki úgy érzi, hogy nem válaszoltam meg a kérdését, akkor ne habozzon és írja meg nekünk újra.
Az első és legfontosabb kérdés, hogy mi is az a góc.
Ezt a mai előadást nem az orvosoknak, nem a kollégáknak szánom, hanem a laikusoknak, akik szeretnének több információt megtudni.
Gócról akkor beszélünk, hogyha van egy fertőzés, ami feltétlenül azon a területen nem okoz akut panaszt, viszont a szervezet egyéb területein meg tud jelenni tünetként.
Ezek a gócok alapvetően úgy alakulnak ki, hogy van egy fertőzés, ami letokolódik, elhatárolódik, tehát nem folyamatosan kommunikál a szervezettel, viszont időnként ez a letokolódás úgymond átjárhatóvá válik, és ilyenkor a baktériumok, vagy a toxinok a szervezetbe kerülve más egyéb helyeken panaszokat okoznak. Ilyen panasz tud lenni a hajhullás, ízületi panaszok, bőrpanaszok. Ezekkel szoktak egyébként leggyakrabban megjelenni nálunk a páciensek.
Miből áll egy gócvizsgálat?
Először felvesszük a páciens anamnézisét, korábbi betegségeit, illetve panaszait átbeszéljük, illetve megvizsgáljuk klinikailag. Ahhoz, hogy ezt teljesen ki tudjuk egészíteni, szükségünk van valamilyen képalkotó felvételre. Ez általában egy panorámaröntgen felvétel szokott lenni. Azonban tudni kell, hogy a panorámaröntgennek korlátozott a képessége azzal kapcsolatban, hogy megítéljünk minden képletet, és nagyon gyakran CBCT felvétellel kell kiegészítenünk a gócvizsgálatot is.
Szeretnék mutatni is egy példát arról, hogy a panorámaröntgen felvételen látható kép miért nem tud teljesen pontos diagnosztikus eszköz lenni számunkra. A páciens panaszokkal érkezett, bizonytalan tompa fájdalommal. A panorámaröntgenen nem látható egyértelmű gyulladás, azonban tovább küldtük egy CBCT felvételre, és a metszeten látható az, hogy a gyökércsúcs körül gyulladás található, majd ennek a kezelésével szerencsére a páciensünk panaszai meg is szűntek.
Milyen tünetei lehetnek a gócbetegségnek?
Nagyon gyakran bőrpanaszok, ízületi panaszok, emésztőrendszeri panaszok jelennek meg. Azonban fontos azt tudni, hogyha a szervezeten belül valahol egy krónikus gyulladás található, az nagyon változatos tünetekben, nagyon sok ideig elhúzódva megfelelő diagnosztika nélkül komoly panaszokat tud okozni.
Mik a leggyakoribb fogászati gócok?
Gyökerek, amelyek olyan fogakból származnak, amik már korábban letörtek, illetve nem megtarthatók. Bölcsességfogak körül kialakult gyulladások, amelyek azért alakulnak ki, mert a bölcsességfog már nem fér el a szájüregben. Gyökérkezelt, illetve elhalt gyökerek, gyökércsúcsok körülötti gyulladás, amely a csontban található, valamint a fogágygyulladás.
Milyen kezelési lehetőségeink vannak, hogyha valakinek góc található a szájüregében?
Természetesen ez függ attól, hogy milyen típusú góc. Azokat a fogakat, amiket nem tudunk megmenteni, azokat muszáj eltávolítani. Azokat a fogakat, amiket gyökérkezelni szükséges, amennyiben van elég idő megvárni a gyógyulást, mindenképpen gyökérkezeljük. Ez akkor szokott lényeges szempont lenni, hogyha valaki például műtétre vár, hiszen akkor általában nincs olyan sok idő a góctalanításra.
Gócnak számítanak-e a gyökérkezelt fogak?
Korábban minden gyökérkezelt, illetve elhalt fogat gócnak tekintettek, azonban a mostani szakmai szabályok szerint elvégzett gyökérkezelések mellett már nem kell eltávolítani a gyökérkezelt fogakat, amennyiben nincs a gyökércsúcs körül gyulladás. Ha a gyökércsúcs körül gyulladás található, revízióval, vagyis újragyökérkezeléssel is megpróbálhatjuk megmenteni ezeket a fogakat.
Mi a teendő bölcsességfog körül kialakult gyulladás esetén?
A bölcsességfogak körül kialakult gyulladásnak a végleges megoldása mindig a fogeltávolítás.
Milyen lehetőségeink vannak a fogágygyulladás kezelésében?
Attól függően, hogy mennyire előrehaladott az állapot, illetve, hogy a páciensnek milyen szisztémás háttere van, vannak-e esetleg általános betegségei, a kollégákkal, vagyis a belgyógyászokkal, hematológusokkal, diabetológusokkal együtt dolgozva tudjuk elérni az optimális végeredményt.
Milyen kezeléseket hajtunk mi fogorvosok végre a fogágybetegség kezelésében?
Nagyon fontos, hogy megfelelő tisztítást végezzünk el, ebben a dentálhigiénikusok is segítségünkre vannak. Az ultrahangos depurálás, a zárt, illetve nyitott kürettálás a három legfontosabb eszköz, amelyet a fogágygyulladás kezelésében használunk.
Mit tud tenni a páciens, ha úgy gondolja, valamilyen góc problémája van?
Nagyon fontos, hogy keresse fel azt a szakembert, akiben bízik, és akivel úgy érzi, hosszú távon sikeresen együtt tud dolgozni. Tegyen föl kérdéseket, érdeklődjön a saját állapota, illetve betegsége után, és mindenképpen kérdezze meg, hogy ő maga mit tud tenni.
Lehetséges-e az, hogy úgy legyen góc a szájüregben, hogy az kifejezett panaszt nem okoz?
Sajnos igen. Ezért szükséges mindenképp a fizikális vizsgálat a fogorvosnál, hogy ezeket fel tudjuk deríteni.
Milyen problémákat tud okozni a krónikus fogágybetegség a szervezetben?
Azon kívül, hogy gócként a véráramba kerülve a baktériumok, illetve a toxinok bőrproblémákat, ízületi panaszokat, hajhullást tudnak okozni, a folyamatos bakteriális termékeket a nyállal a gyomorba, illetve a belekbe folyamatosan lenyeli a páciens, ott gyulladást és fertőzéseket okoz. Amennyiben valakinek emésztőrendszeri panaszai vannak, mindenképp érdemes felderíteni, hogy nincs-e a szájüregben egy olyan krónikus fertőzésforrás, amely korábban még nem volt kezelve.
Milyen tünetei vannak a fogágybetegségnek?
A páciensek saját magukat is tudják diagnosztizálni abban az esetben, ha már részt vettek kezeléseken, és azok nem voltak sikeresek, mégpedig ha ultrahangos depuráláson, fogkőeltávolításon vettek részt, majd utána a vérzés nem múlt el, az érzékenység megmaradt, illetve egy jellegzetes bűzös szájszag is észlelhető. Amennyiben volt már ultrahangangos depuráláson, vagyis fogkőeltávolításon, és a vérzés nem szűnt meg, gyanakodhatunk arra, hogy krónikus fogágygyulladása van.
Mikortól várható javulás a tünetekben?
Amennyiben a góc, a fogászati góc okozta a megjelent panaszokat, néhány napon, illetve egy-két héten belül jelentős változás érezhető, azonban nem szabad elfelejteni, hogy a test egy egészként dolgozik, ha a szájüregben gyulladás van, az mindenképp meg fog jelenni a test egyéb pontjain is.
Miért fontos a rendszeres ellenőrzés?
Sajnos Magyarországon nagyon sokan félnek a fogorvostól, és csak akkor keresik fel őket, ha már komoly akut panaszaik vannak. Ezért nagyon fontosnak tartom kiemelni, hogy a rendszeres fogászati ellenőrzés, illetve a kontroll elengedhetetlen ahhoz, hogy a szájüregi, emésztőrendszeri és testi egészségünket megtartsuk.
Miért fontos a páciens-orvos kooperáció?
Ahhoz, hogy megfelelően kordában tudjuk tartani a fertőzéseket, illetve gócokat, szükséges a páciens kooperációja, hiszen az ő egészségéről beszélünk, mi csak segíteni tudunk neki abban, hogy ezt visszanyerje, illetve megőrizze. Ez egy csapatmunka, anélkül, hogy a páciens beletegye az ő oldalát, az ő részét, mi egyedül orvosok, dentálhigiénikusok nem tudjuk ezt megoldani.
Lehet-e fájdalmat érezni a kezelések során?
Semmilyen éles fájdalmat nem lehet érezni a kezelések során, mert helyi érzéstelenítést használunk.
Hogy néz ki egy kezelési terv meghatározás?
Mindenképp a pácienssel együtt dolgozva, párbeszédet folytatva a közös célt meg kell határoznunk, és azt lépésekre bontjuk le, miket szükséges megtenni ahhoz, hogy ezt el tudjuk élni.
Mi miben segíthetünk?
A fogágybetegség megelőzésében, illetve megállításában, a legeslegfontosabb lépés a megfelelő szájhigiéne kialakítása, amelyben mi a rendelőben nagy segítséget nyújtunk a pácienseknek. Megtanítjuk őket a megfelelő szájápolásra, megtanítjuk őket a megfelelő eszközöknek a kiválasztására, illetve nyomon követjük azt, hogy otthon mennyire sikeresen tudják ezeket használni.
Ha ezek alapján úgy gondolja, hogy tudunk önnek segíteni, ne habozzon és jelentkezzen be!
Kérjük, osszák meg az előadást azokkal, akiket érdekelhet a gócbetegség témája.
Várjuk Önöket további kérdésekkel rendelőnkben, amennyiben a tünetek alapján úgy érzik, hogy érintettek lehetnek a fogászati gócbetegségben!