A hölgyek és a férfiak jelentős része küzd hajhullással, így érthető, ha felmerül a kérdés: okozhat az amalgám tömés hajhullást?

Az amalgám fogtömés és a hajhullás közötti összefüggés régóta vitatott téma az orvosi és alternatív gyógyászati körökben. Az amalgám tömések higanytartalma miatt merült fel a gyanú, hogy azok különböző egészségügyi problémákhoz, például hajhulláshoz vezethetnek.

Mi az amalgám tömés?

Az amalgám tömés egy olyan fogászati anyag, amelyet az 1800-as évek óta alkalmaznak fogtömésekhez. Az amalgám ötvözet fő összetevői a következők:Amalgám tömés hajhullás - HerbaDENT Biológiai Fogászat

  • Higany: az amalgám tömés akár 50%-ban is tartalmazhat higanyt.
  • Ezüst: az ötvözet 22-32%-a lehet ezüst.
  • Ón és réz: ezek az anyagok stabilitást és szilárdságot adnak a tömésnek.

A higany ismerten toxikus hatású lehet, főleg nagy mennyiségben vagy hosszabb ideig tartó kitettség esetén. Az amalgámban található higany a rágás és a fogak kopása során párologhat, és így bekerülhet a szervezetbe.

Ennek következtében az alábbi problémák merülhetnek fel:

  • Idegrendszeri zavarok: a higany ismert neurotoxin, ami idegrendszeri problémákhoz vezethet.
  • Immunrendszeri reakciók: egyes emberek érzékenyebbek lehetnek a higanyra, és immunrendszeri reakciókat produkálhatnak (például allergiát).
  • Endokrin zavarok: a higany befolyásolhatja a hormonrendszert, ami hajhulláshoz is vezethet.

Mi az igazság: okozhat az amalgám tömés hajhullást is?

Az FDA (az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala) álláspontja szerint az amalgám tömések higanyt tartalmaznak, amely kis mennyiségben higanygőzként szabadulhat fel. Ez különösen rágás vagy fogcsikorgatás során jelentkezhet.

A higany felszívódhat a szervezetben, és hosszú távon felhalmozódhat a különböző szövetekben, mint például az agyban és a vesékben. Bár a higany ezen felhalmozódása elméletileg okozhat különböző egészségügyi problémákat, beleértve a hajhullást is, az eddigi kutatások nem igazolták egyértelműen az amalgám tömés és a hajhullás közötti összefüggést.

Az FDA felhívja azonban a figyelmet arra, hogy a higany különösen veszélyes lehet bizonyos csoportokra, mint például a terhes nők, gyermekek és a higanyra érzékeny egyének. Számukra az amalgám tömések kerülése javasolt, illetve szükség esetén alternatív tömőanyagok alkalmazása ajánlott.

A higany potenciális toxikus hatásai miatt azonban érdemes megfontolni az amalgám tömés helyettesítését azokban az esetekben, ahol hajhullás merül fel, illetve amennyiben hosszú távon szeretné biztosítani, hogy az amalgám tömés semmilyen módon ne lehessen hatással egészségére.

Az amalgám fogtömés eltávolítása azonban csak alapos orvosi konzultáció és diagnózis után javasolt, mivel a nem megfelelő eltávolítás során felszabaduló higanygőz súlyosbíthatja a problémát.