Az amalgám tömés lenyelése során a felszabaduló higany mennyiségét a rágás, a parafunkciók, a fogmosás, a korrózió és más fémötvözetek jelenléte megemelheti.
A probléma legfőbb oka tehát, az amalgámban található higany jelenléte, amely toxikus anyagként ismert. A nyálból a tápcsatornába kerülő és felszívódó higany mennyisége hiába alacsony, de az állandó terhelés rejtett mérgezést okozhat.
Miért ijednek meg sokan az amalgám tömés lenyelése miatt?
Az amalgám tömés körülbelül 50%-ban higanyt, valamint egyéb fémeket (ezüst, ón, réz) tartalmaz. A higany rendkívül mérgező anyag, amely lenyelve, belélegezve vagy bőrön át felszívódva károsíthatja leggyakrabban az idegrendszert és a veséket.
- Lenyelés esetén általában 24-48 órán belül kiürül a szervezetből. A tömésben lévő higany nem szabadul fel jelentős mennyiségben.
- A higanygőz belélegzése a veszélyesebb, mivel ilyenkor a higany könnyebben bekerül a véráramba. Ezért a tömés eltávolításakor vagy ha a tömés megsérül, nagyobb veszélyt jelenthet.
Az amalgám tömés lenyelése esetén ritkán, de előfordulhat fizikai sérülés vagy bélelzáródás, különösen akkor, ha a tömés éles szélekkel rendelkezik vagy nagyobb méretű. Ha az amalgám tömés szokatlan méretű, formájú vagy durva felületű, fennáll a veszélye annak, hogy:
- Sérülést okoz a nyelőcsőben vagy a bélrendszerben, ami fájdalmat és gyulladást idézhet elő.
- Bélelzáródást eredményezhet, ha a lenyelt tömés megakad a bélrendszer egy szűkebb szakaszán. Ebben az esetben műtéti beavatkozás is szükségessé válhat.
Várandós nők és gyermekek esetében a higany hatása különösen veszélyes lehet, mivel a fejlődő magzat vagy gyermek idegrendszere érzékenyebben reagálhat a higanyra. Ha állapotos vagy gyermeke amalgám tömést nyel le, érdemes konzultálni egy orvossal vagy fogorvossal, hogy szükség van-e további vizsgálatokra vagy kezelésre.
Mi okozhatja az amalgám tömés kilazulását, kiesését?
Az amalgám tömés az egyik legrégebbi fogtömésre használt anyag, amely erős és tartós, bár korántsem a legbiztonságosabb.
Az amalgám tömések idővel kilazulhatnak vagy kieshetnek különböző okok miatt:
- Kopás és elhasználódás: az amalgám tömés élettartama általában 10-15 év, de az elhelyezkedéstől és a rágási szokásoktól függően akár korábban is elhasználódhat. A folyamatos rágás, az ételek keménysége és a fogak egymáshoz való abráziója idővel koptatja a tömést, ami annak kilazulásához vezethet.
- Foganyag gyengülése: az amalgám tömés merev anyag, különösen ha a fogon nagy mennyiségű anyagot pótoltak vele. A foganyag és a tömés közötti feszültségek repedésekhez vezethetnek a fogban, ami a tömés kilazulását okozhatja.
- Külső fizikai behatások: erős ütés, baleset, kemény tárgyakra való harapás (például dió, jég) vagy a fogak csikorgatása is okozhatja a tömés meglazulását és kiesését.
- Hőmérséklet-változás: az amalgám hőtágulási együtthatója eltér a fog természetes anyagáétól, így hideg és meleg ételek vagy italok fogyasztása során az anyag tágulhat és összehúzódhat, ami idővel a tömés és a fog közötti rés kialakulásához és annak kilazulásához vezethet.
Az amalgám tömés kiesése nem minősül azonnali vészhelyzetnek, azonban természetesen ennek ellenére érdemes minél előbb ellátogatni fogorvosához.
A kezelésig érdemes kerülni a rágást az érintett oldalon, mivel a tömés nélküli fog érzékeny lehet, és ha ételmaradék kerül a nyitott üregbe, az fájdalmat okozhat.
A tömés nélküli fog érzékenyen reagálhat a hőmérsékleti változásokra, ezért amíg nem jut el fogorvoshoz, óvatosan fogyasszon hideg vagy túl meleg ételt és italt. Étkezés után javasolt az alapos fogmosás langyos vízzel.
Mi a teendő az amalgám tömés lenyelésekor?
A legtöbb esetben az amalgám tömés lenyelése nem okoz egészségügyi problémát, általában 24-48 órán belül távozik a szervezetből.
Teendők az amalgám tömés lenyelése esetén:
- Ne próbálja meg kihányni a tömést! Ez további sérüléseket okozhat a nyelőcsőben és a gyomorban. Hagyatkozzon a természetes kiürülési folyamatokra.
- Igyon sok folyadékot és fogyasszon rostban gazdag ételeket! Ezek elősegítik az emésztőrendszer megfelelő működését és a tömés gyorsabb távozását a szervezetből.
- Figyelje a tüneteket! Amennyiben fájdalmat, hasi kellemetlenséget vagy más szokatlan tünetet tapasztal, azonnal forduljon orvoshoz!
- Konzultáljon mielőbb fogorvossal! Ha lenyelte a tömést, érdemes tájékoztatnia fogorvosát, hogy megbeszéljék a teendőket és a további kezelést a fog megmentése és helyreállítása érdekében.
Milyen tüneteket érdemes figyelni?
Bár a tömés egyszeri lenyelése ritkán vezet súlyos higanymérgezéshez, ismételt expozíció vagy a higany felhalmozódása a szervezetben hosszú távon neurológiai és egyéb egészségügyi problémákat okozhat.
Az alábbi tünetek esetén lehet krónikus higanymérgezésre gondolni:
- idegesség, szorongás,
- alvászavar, álmatlanság,
- memória- és koncentrációs problémák,
- izomgyengeség, remegés és
- vesekárosodás.
Szeretnénk újra kiemelni, hogy az amalgám tömés lenyelése esetén az esetek nagyon magas százalékában nincs szükség sürgősségi kezelésre. Azonban ennél sokkal fontosabb a megelőzés, hiszen annál veszélytelenebb állapot nincs, mint amikor nem rendelkezik egy amalgám töméssel sem.
A legbiztonságosabb megoldás az amalgám tömés szakszerű eltávolítása és az azt követő alapos méregtelenítés. Kérdés, időpont egyeztetés esetén keressen minket bizalommal!