Az iTOP egy egyedi szájhigiénés program, amelyet a száj egészségének javítására és fenntartására fejlesztettek ki. Ez a módszer arra összpontosít, hogy személyre szabottan tanítson meg bárkit a helyes fogmosási és szájápolási technikákra.
Az iTOP tanácsadás célja, hogy hosszú távon megőrizze a fogak és az íny egészségét, csökkentve ezzel a fogínybetegségek és a fogszuvasodás kialakulásának kockázatát.
Mi az iTOP?
Ahogyan azt már egy korábbi cikkünkben is bemutattuk, az iTOP (individually trained oral prophylaxis) egy teljesen egyénre szabott szájhigiéniai tanácsadás, melynek során megtanulunk helyesen fogat mosni.
Ennél a pontnál a legtöbb emberben felmerülhet a kérdés, ugyan miért van erre szükség? Sajnos az a tapasztalat, hogy az emberek többsége nem elég alaposan vagy nem megfelelően mos fogat.
A száj és fogaink egészségének megőrzése és az esetlegesen meglévő problémák megoldása érdekében is, nagy hangsúlyt kap a prevenció. Ebben segítenek az iTOP szakképesítéssel rendelkező kollégáink a tanácsadás során.
A tanácsadást megelőzően javasolt részt venni egy professzionális fogkő eltávolításon, így teljesen megtisztított fogsorral érkezhetünk a megbeszélt időpontra.
Mi vár rám a rendelőben?
A tanácsadást iTOP szakképesítéssel rendelkező, klinikai fogászati dentálhigiénikus kollégáink végzik, amely hozzávetőlegesen 1-1,5 órát vesz igénybe.
Az időpontfoglalás alkalmával megkérjük a pácienseinket, hogy hozzák magukkal a saját fogkeféjüket, fogköz tisztítójukat.
Első lépés – a fogkefe helyes használata
A dentálhigiénikus kolléga egy fogászati mulázs – műanyag bemutató fogsor – segítségével bemutatja a fogsor helyzetét, illetve azokat a pontokat, amit a legkörültekintőbben szükséges tisztítani. Ezt követően, egy fogkefe segítségével szemlélteti annak helyes használatát.
Nem is gondolnánk, hogy az apró mozdulatok és maga a fogkefe fogása, tartása mennyire fontos.
A bemutatás után, megkérjük a pácienst, hogy mutassa meg, hogyan szokott fogat mosni. Ezt követően a kezét fogva, irányítva megmutatjuk neki – tükörben – hogy mi a helyes technika, mit kellene éreznie a tisztítás során.
Második lépés – a fogközök bemérése és a fogköztisztító helyes használata
A legalaposabb tisztítás és a legjobb fogkefe használata ellenére is, fogaink találkozási pontjai, valamint az ínybarázda és a fognyak területeire nem, vagy nagyon nehezen ér be a fogkefe sörtéje. A lepedék és a baktériumok itt tudnak a legjobban megtapadni, ezért fontos, hogy ezekre a területekre is odafigyeljünk.
A fogközök mérete minden embernél különbözőek, még egy azon szájban is.
Az első lépés, hogy a dentálhigiénikus kolléga egy speciális eszköz segítségével beméri a fogközöket, majd jelöli azokat egy „térképen”, így megkapjuk az eredményt, hogy milyen nagyságú tisztító eszközre lenne szükségünk. Ezt az ábrát a páciensek megkapják, így a jövőben is a megfelelő eszközt tudják alkalmazni.
A feltérképezés után, megtanítjuk, hogyan tudjuk az íny megsértése nélkül, helyesen tisztítani ezeket az apróbb réseket, területeket.
Harmadik lépés – a fogselyem használata
A fent leírt fogköz tisztító eszköz hű társa a fogselyem, amely alaposan tisztít azoknál a réseknél is, ahová egyébként nem férnénk be.
A fogselyem használata odafigyelést és óvatos mozdulatokat igényel, hiszen az íny könnyen sérülhet.
Újra arra kérjük a pácienst, hogy mutassa meg, hogyan használja a fogselymet. Ezt követően megmutatjuk a fogselyem helyes fogását, és a fogászati mulázs segítségével, annak helyes használatát. A bemutatást követően, a pácienseink kezét fogva gyakoroltatjuk velük a látottakat.
Külön szót érdemel az úgynevezett egycsomós fogkefe használata. Ez az eszköz méretében és formájában eltér a hagyományos fogkefétől. Előnye, hogy a nehezen elérhető területeket – mint például a bölcsességfogak – is megfelelően tudjuk a segítségével tisztítani.
A tanácsadás végén a bemutatott eszközöket sorra véve átfogó képet kapunk az otthon is használható fogápolási eszközökről és azok megfelelő használatáról.
Az iTOP tanácsadás módszertana
- Alapos magyarázat: a résztvevők alapos oktatásban részesülnek, amely magában foglalja az elméleti tudásanyagot és a gyakorlati készségek fejlesztését is.
- Személyre szabott tanácsok: a tanácsadás során a szakemberek figyelembe veszik az egyén aktuális száj-egészségi állapotát és speciális szükségleteit.
- Folyamatos támogatás és követés: az iTOP nem egy egyszeri alkalom, hanem egy folyamatosan támogatott program, amely során a résztvevők rendszeres visszajelzést és további útmutatást kapnak szájhigiénés szokásaik fejlesztéséhez.
Miért jó nekem az iTOP tanácsadás?
A száj egészsége az egész testünkre hatással lehet. A jól végzett fogmosással megelőzhetünk számos fogászati problémát. Amennyiben már van meglévő gond, a megfelelő ápolással elősegítjük a gyorsabb gyógyulást, és a probléma újabb kialakulását.
Az egyéni oktatás után, pár hét elteltével újabb találkozót egyeztethetünk, melynek során a dentálhigiénikus kolléga ellenőrizni tudja a tanultak használatát és annak eredményét.
Az iTOP képesítéssel rendelkező klinikai fogászati dentálhigiénikus kollégáink szeretettel várják Önöket fogászati rendelőnkben.
Tanuljunk és tegyünk együtt a megfelelő szájhigiéniáért!