A fogkőképződés egy gyakori probléma, amely nemcsak esztétikai kellemetlenséget okozhat, hanem komoly fogászati problémákhoz is vezethet. Éppen emiatt érdemes kicsit pontosabban is megismerni, hogy mi is az a fogkő.
Mi az a fogkő?
A fogkő egy olyan kemény lerakódás a fogak felszínén, amely a hosszú ideig kezeletlenül maradt lepedékből (plakk) alakul ki.
A fogkő kialakulása során a nyálban lévő ásványi anyagok – főként a kalcium – megkeményítik, mineralizálják a lepedéket, amely így egy kemény réteggé válik. Színe nagyon változatos palettán mozog a sárgásfehértől egészen a sötét barnásfeketéig.
Mi okozza a fogkőképződést?
A fogkő kialakulásának legfőbb oka a rossz szájhigiénia, azonban számos egyéb tényező is hozzájárulhat a probléma megjelenéséhez. A következő okokat érdemes megemlíteni:
- Nem megfelelő fogmosási technika: ha a fogmosás nem elég alapos (pl. a fogkefét nem megfelelő szögben tartják) vagy nem megfelelő gyakoriságú, a lepedék idővel megkeményedik és fogkővé alakul.
- Ritka vagy elmaradt fogköztisztító használat: a fogak közötti területeken könnyen felhalmozódik a lepedék, amely gyorsan fogkővé válik.
- A rendszeres szájhigiénés és fogorvosi kezelések elhanyagolása
- Nem megfelelő tömések és pótlások a szájban: amennyiben eláll a tömések vagy koronák széle, az megnehezíti vagy egyes esetekben meg is akadályozza a fogak alapos tisztítását.
- Szabálytalan fogazat: a fogak torlódása megnehezítheti a fogak tisztítását.
“Rendszeresen fogat mosok. Miért van mégis fogkövem?”
A fogkő leggyakrabban az ínyszélnél, valamint a fogak belső felszínén alakul ki. Ennek oka, hogy ezek a területek nehezebben elérhetők fogmosás során, így a lepedék (plakk) ott könnyebben felhalmozódik és kemény fogkővé szilárdul.
Amennyiben úgy érzi, hogy a fogai érdesek, sárgás vagy barnás elszíneződések jelentek meg rajtuk, akkor valószínűleg fogköve van.
Mit tehet ez ellen?
- Ne hagyja ki a napi kétszeri alapos fogmosást!
- Használjon rendszeresen fogköztisztító eszközöket (pl. fogselyem, fogköztisztító kefe)!
- Félévente keresse fel fogorvosát, dentálhigiénikusát, hogy ellenőrizze és eltávolítsa a már kialakult fogkövet!
- A torlódás megszüntetéséhez fogszabályozó kezelés javasolt.
- Cseréltesse ki rosszul záródó töméseit és pótlásait!
- Kérjen dentálhigiénikusától személyre szabott szájhigiénés tanácsadást (iTOP)!
Miért veszélyes a fogkő?
A fogkő nemcsak esztétikai problémát jelent, hanem komoly fogászati betegségek kialakulásához is vezethet. Ha hosszabb ideig kezeletlen marad, az alábbi következményekkel járhat:
- Ínygyulladás (gingivitis): a fogkő felületén megbújó baktériumok irritálják az ínyt, ami begyulladhat, vörösessé és érzékennyé válhat.
- Parodontitis (fogágybetegség): ha a gyulladás mélyebbre hatol, károsíthatja az íny alatti szöveteket (pl. csont) és akár a fog elvesztéséhez is vezethet.
- Fogérzékenység: a fogkő miatt az íny visszahúzódhat, így a fog gyökere szabaddá válik, ami fájdalmat és érzékenységet okozhat hideg vagy meleg ételek fogyasztásakor.
- Rossz lehelet (halitózis): a fogkő felületén található baktériumok kellemetlen szagot eredményeznek, amelyet sem a rágógumi, sem az erős szájvizek nem képesek megszüntetni.
Mi “oldja” a fogkövet?
Sokan keresnek otthoni módszereket a fogkő eltávolítására, azonban fontos tudni, hogy a kemény fogkő nem távolítható el házilag!
A fogkő erősen tapad a fog kemény állományához, csak fogorvos vagy dentálhigiénikus tudja eltávolítani professzionális eszközökkel. A fogkő tökéletes eltávolítása sokszor nehéz, nagy gyakorlatot és speciális műszereket igénylő feladat.
A fogkő kialakulása mindenkit érint, azonban a megfelelő szájhigiéniával és rendszeres fogorvosi ellenőrzéssel megelőzhető vagy kezelhető.
Ha úgy érzi, hogy fogai érdesek, elszíneződtek vagy rossz leheletet tapasztal, érdemes mielőbb felkeresni fogorvosát, hogy időben eltávolítsa a problémát okozó lerakódásokat. A rendszeres fogkőeltávolítás nemcsak esztétikai szempontból fontos, hanem hosszú távon a fogak és az egész szájüreg egészségének megőrzésében is kulcsszerepet játszik.