A fogászat új szakterülete, az állkapocsízület-terápia (gnatológia)
A fogászat talán leggyorsabban fejlődő és egyik legújabb területe a gnatológia, amely a fogak, rágóizmok, állcsontok és az állkapocsízület működésének vizsgálatával foglalkozik.
Vannak olyan tünetek, amelyek hátterében nem is sejtjük, hogy fogászati problémák állnak. Fej- és nyak fájdalmat, migrént, fülzúgást vagy nyugtalan, rossz alvást is okozhat ugyanis, ha elmozdul eredeti helyzetéből az állkapocsízületünk.
Nemzetközi kutatások és hazai tapasztalatok támasztják alá, hogy a harapási, rágási rendellenességeket a fogak és fogakat tartó csont károsodásán kívül számos egyéb – olykor a problémától nagyon távolinak látszó – tünetek kísérhetik. Ezek lehetnek a fogakkal, nyeléssel, légzéssel vagy akár a testtartással összefüggő problémák is. A régóta tartó, ok nélküli izom vagy ízületi fájdalom, a folyamatos fülzúgás vagy az állkapocs kattogása a mindennapi életet súlyosan befolyásoló jelenség lehet.
Az állkapocsízületi megbetegedés igen gyakori, az emberek 40-75%-a érintett és minden harmadik embernél tüneteket is okoz.
Milyen fogászati problémák és tünetek esetén érdemes felkeresni az állkapocsízületi specialistát?
rágáskor, szájnyitáskor tapasztalható kattogás, recsegés, ropogás
- fájdalom, amely a rágóizmokra vagy az ízületre lokalizálódik
- fogcsikorgatás, fogszorítás
- fogtáji és arcfájdalom fogászati probléma nélkül
- lekopott fogsor, kilazuló fogak
- fognyaki érzékenység, fognyaki kopások
- állkapocsízületi fájdalom vagy gyulladás
- mozgáskorlátozottság, szájzár, nehéz szájnyitás
- gyakori arc-, fej-, nyak- és hátfájás
- nyelési rendellenességek
- mély- vagy nyitott harapás
- arcduzzanat, aszimmetria
- fülzúgás és fülfájás, egyensúlyzavar
- harapási aszimmetria
Az állkapocs gyulladásai, nem megfelelő pozíciója azonban számtalan egyéb – a problémától távolinak látszó – tünet oka lehet, ilyenkor szintén érdemes gnatológiában szakértő fogorvoshoz fordulni:
- mozgásszervi panaszok, gerincproblémák
- nyak és hátfájás
- ízületi- és izomfájdalmak
- szédülés, fejfájás, migrén
- alvászavar, nyugtalan alvás
- testtartásbeli aszimmetria
Milyen vizsgálatok szükségesek?
A specialista z állkapocsízület-terápia során a testet, mint összefüggő rendszert vizsgálja.
Megfigyeli a testtartásbeli rendellenességeket, elemzi a rágószervben esetlegesen található, már jelenlévő elváltozásokat (a fogak állapotát, a fogkopásokat, a harapási rendellenességeket, a fogsor záródási rendellenességeit, az állkapocs helyzetét, a rágóizmokat és elváltozásaikat), vizsgálja a fogpótlások viselhetőségét, az esztétikai hatást, a hangjelenségeket az állkapocs mozgásai során, kikérdezi a pácienst a saját tapasztalatairól, műszeres méréseket végez (mozgásanalízis, condylográfia), amelyek az állkapocsízület helyzetét, valamint a fogsor záródási problémáit mérik.
A pontos diagnózis felállításához ezeken kívül szükségesek még speciális rtg felvételek (panoráma rtg és oldalsó koponya teleröntgen), egyéb diagnosztikus képalkotó eljárások (CT, MRI), lenyomatok mindkét állcsontról, illetve fotódokumentáció a fogakról, azok pozíciójáról és az arcról.
Ezen adatok felvétele után készül el a pontos és részletes, terápiára vonatkozó kezelési terv.
Miben segít a fogorvos?
A fogorvos a diagnózis felállítása után az állkapocs pozícióját és a fogsorzáródási rendellenességeket tudja kezelni. A gyakorlatban ez diagnózistól függően jelentheti az alábbi kezeléseket, illetve azok kombinációját:
- gnatológiai elvek alapján elkészített fogpótlás elkészítését és implantációt (fogbeültetést)
- a teljes fogazat rehabilitációját
- gnatológiai sín alkalmazását (sínterápia)
- fogszabályozó kezelést
Az állkapocsízületi problémák hosszú távon alakulnak ki. A javulás, gyógyulás is sok időt vesz igénybe és ebben a folyamatban nagyon fontos a társszakmákkal való együttműködés.
Logopédus segít a rossz, nyelvlökéses reflexek újraprogramozásában, a nyelv nem megfelelő helyzetének módosításában, az arc izmainak erősítésében.
Manuálterapeuta, gyógytornász segít a testtartásból eredő problémák kezelésében.