A gyökérkezelés modern és hatékony módszere
A páciensek számára fontos fogaik megőrzése, így nem meglepő, hogy az endodontiai beavatkozásokra való igény láthatóan növekszik. Fontos szempont a páciensek körében, hogy megbízható, eredményes, hosszútávon tartós, valamint minél kevesebb kellemetlenséggel járó módszert válasszanak a fogak megőrzésére. Az endodontiai laser alkalmazás megfelel ezeknek az elvárásoknak, a módszer 25 éves kutatás eredményeként jutott el a mai szintre.
A laserrel asszisztált gyökérkezelés
A kezelés megkezdése előtt szükséges az anamnézis felvétele, a klinikai, illetve a radiológiai vizsgálat. A gyökércsatorna-rendszer feltárása a preparációs technika lehet gépi, mechanikus eszközökkel végzett, vagy akár manuális is. A rendelkezésre álló adatok alapján határozzuk meg a csatornák számát, alakját, valamint hosszát.
A kofferdam izolálást követően megkezdődik a gyökércsatorna kezelése, amely a következő lépéseket foglalja magába:
- A bejárati üreg preparálása
Az anatómiai viszonyok függvényében olyan bejáratot képezünk a bejárati üreg preparálása során, hogy az megfelelő feltételeket biztosítson a kezeléshez.
- A gyökércsatorna preparálása.
Magába foglalja: a baktériumok, a fogbél szövetek és a fertőzött szövetek eltávolítását. valamint a gyökércsatorna kiterjesztését és formázását.
Két módszert különböztetünk meg:
- biomechanikai preparáció folyamán tisztított műszerekkel feltárjuk a csatornát, majd kiterjesztjük és formázzuk, a műszereket rendszeresen fertőtlenítő oldatban tartva.
- kemomechanikai módszer esetén a csatornát öblítjük, ezzel semlegesítve a baktériumokat, azok toxinjait és a széteső anyagokat. A preparálás kézi, illetve gépi eszközökkel is végezhető.
- A laserkezelés
A lézerrel asszisztált gyökérkezelés során rutinesetben valamelyik mechanikus eljárással történik a gyökércsatorna feltárása. A lézerszálat a gyökércsúcstól elindulva körkörös mozgással kifelé húzzuk. Ezt az eljárást meg kell ismételni, általában a második vagy harmadik kezelést követően a gyökércsatorna klinikailag sterilként kezelhető, illetve végleges töméssel ellátható.
- Gyökértömés
Ha egyéb sürgető tényező nem áll fenn, biztonságos módon 2-3 laseres kezelés után sor kerülhet a végleges gyökértömésre. Egyszerű esetekben, sokszor egy kezelés is elegendő, ám extrémeset is fennállhat, amikor három kezeléstől akár több is szükséges. A tömést követően dokumentáció és röntgenfelvétel készül, majd meghatározott időnként ellenőrzés is szükséges, különös figyelmet fordítva a periapicalis csontállomány viselkedésére.
Laserek hatása a gyökércsatorna kezelésében
Baktericidhatás
A lasersugár 1000 mikrométer mélységbe hatol be a gyökércsatorna falába, így képes elpusztítani az ott lévő mikro orgazmusokat és azok termékeit. Ennél mélyebbre a baktériumok nem hatolnak, így a laser nemcsak a gyökércsatornát magát, hanem az 1000 mikron mélységű csatorna felszíni rétegeiből is eltávolítja a kórokozókat. Ez a mérték meghaladja a 99% hatékonyságot, vagyis mondhatni, hogy a laser sterilizálja a gyökércsatorna belsejét és az 1 mm vastagságú csatornafalat is.
Osteoblast-stimuláció (Csontképződés serkentés)
Az osteoblast-stimuláció a lézerezés során kifejtett lágylézer-hatáson alapul. A lézer fokozza az osteoblastok aktivítását, csonttermelő, csontújratermelő képességét, valamint tevékenységét.